Cukrzyca jest niezwykle szybko rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Zmaga się z nią coraz większy procent populacji, przez co na sklepowych półkach coraz częściej można odnaleźć produkty dedykowane diabetykom, a w dobrych restauracjach można odnaleźć specjalne menu dla cukrzyków. Dzięki tym wszystkim udogodnieniom, osobom zmagającym się z cukrzycą, dzisiaj zdecydowanie łatwiej jest przestrzegać odpowiednią dietę, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Cukrzyca, a otyłość

Najczęstszą przyczyną występowania cukrzycy jest otyłość. To właśnie ona prowadzi do pojawienia się tej uciążliwej, a nierzadko nieuleczalnej choroby. Cukrzyca jest chorobą, w której istotną rolę odgrywa terapia farmakologiczna, ale równie ważna, jak nie najważniejsza jest odpowiednia dieta, która stanowi jednocześnie element terapii leczniczej.

www.eilawski.pl

Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala uchronić przed groźnymi wahaniami glukozy we krwi. Ponadto właściwa dieta chroni również przed nadwagą. Cukrzyca jest chorobą, przed którą można się ustrzec. Jednym ze sposobów jest przestrzeganie zdrowej diety, w której znajduje się miejsce na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Do cukrzycy najczęściej prowadzi otyłość, a co za nią się kryje – niezdrowa dieta, bogata w duże ilości węglowodanów, w tym cukrów.

Zasady żywienia w chorobie cukrzycowej

Każdy cukrzyk doskonale wie, jak ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety.

Jedną z zasad tej diety jest spożywanie niewielkich posiłków, w regularnych odstępach czasu. Każdy z posiłków powinien zawierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. W diecie cukrzycowej powinno się unikać dużej ilości tłuszczów, w szczególności tłuszczów zwierzęcych, które w nadmiarze mogą prowadzić do miażdżycy, czy otyłości. Ważne jest z kolei przyjmowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, które można odnaleźć w rybach, nasionach słonecznika, czy oliwie z oliwek. Niezwykle istotne jest także wzbogacenie diety w warzywa, które powinny stanowić dodatek każdego posiłku. Cukrzycy mogą pozwolić sobie także na owoce, jednak najlepiej te o niskim indeksie glikemicznym.